מה צריך לדעת על HIV ו-OraQuick לפני שנבדקים
(המידע מופיע בלשון זכר אך מופנה לנשים וגברים כאחד)
 
מה עלי לדעת לפני ביצוע הבדיקה?
הרופא שלך יכול לענות בצורה הטובה ביותר על השאלות שלך לגבי HIV, הבדיקה המהירהOraQuick  ואפשרויות בדיקה נוספות.
 
אתה יכול להחליט באיזה סוג בדיקה להשתמש. כאשר אתה נבדק ל-HIV, דגימה תילקח ממך ותיבדק לנוכחות נוגדנים ל-HIV. המצאות נוגדנים ל-HIV בגופך משמעה שנדבקת בווירוס הגורם לאיידס.
 
עלייך להיות מודע לכך שנוכחות נוגדנים לאיידס יכולה להיות מאובחנת בדרכים רבות. בקש מהרופא שלך את המידע הנחוץ לבחירה נבונה. להלן מספר שאלות עליהן יש מענה בדף זה:
 
מה הם HIV ואיידס?
כיצד נדבקים ב-HIV?
איך אני יכול למנוע הדבקה?
למה אני צריך להיבדק?
מהי בדיקת OraQuick  וכיצד היא מבוצעת?
מה משמעותה של תוצאה ראשונית חיובית?
מה משמעותה של תוצאה שלילית?
היכן אני יכול לקבל מידע נוסף?
 
מה הם HIV ואיידס?
HIV הינו הווירוס הגורם לאיידס (תסמונת הכשל החיסוני הנרכש). יתכן שהווירוס ימצא באדם במשך חודשים ואף שנים לפני שיופיעו סימני מחלה כלשהם. הווירוס מחליש את יכולת הגוף להתמודד עם זיהומים. כתוצאה מכך, אנשים עם איידס מפתחים זיהומים רציניים וסוגי סרטן. מחלות אלו הופכות אותם לחולים מאוד ויכולות אף להוביל למוות.
 
כיצד נדבקים ב-HIV?
אנשים אינם נדבקים ב-HIV ממגע יומיומי רגיל עם אנשים בבית הספר, עבודה, בית או בכל מקום אחר. הווירוס אינו עובר במגע עם זיעה, דמעות, רוק או נשיקה רגילה מאדם הנושא את הנגיף (נשיקה עמוקה, "צרפתית", אינה מומלצת). אנשים לא יכולים להדבק ממגע עם מזלגות, כוסות, בגדים, טלפונים, מושבי אסלה או חפצים אחרים הנמצאים בשימושו של אדם הנושא את נגיף ה-HIV. אנשים גם לא יכולים להדבק ע"י אכילת מזון שהוכן ע"י אדם הנושא את נגיף ה-HIV. אנשים לא נדבקים ב-HIV כתוצאה מעקיצות חרקים.
 
איך אני יכול למנוע הדבקה?
הדרך הטובה ביותר למנוע הדבקה ב-HIV היא להימנע מפעילויות שיאפשרו לווירוס לעבור אליך. ע"י הקפדה על העצות הבאות תוכל להקטין את הסיכון להדבק ב-HIV:
הדרך היחידה למנוע חשיפה מינית ל-HIV היא ע"י קיום יחסי מין עם שותף שאינו נושא את הנגיף או להתנזר.
 
       -  אם אינך בטוח שהשותף ליחסי המין אינו נושא את הנגיף, עליך להקפיד על שימוש נכון בקונדום בכל פעם שאתם מקיימים
          יחסי מין.
       -  אל תחלוק מחטים ומזרקים.
 
למה אני צריך להיבדק?
אינך יכול בדרך כלל לומר מתוך התבוננות במישהו האם הוא או היא נשאים של הנגיף ה-HIV. אדם יכול להיות נשא של נגיף ה-HIV ולא לדעת זאת. לווירוס לעיתים דרוש זמן להראות את השפעתו. אדם יכול להיות נשא של נגיף ה-HIV אפילו במשך עשר שנים ויותר עד להופעת הסימפטומים של איידס. הדרך היחידה להיות בטוח שאינך נשא של הנגיף היא לבצע בדיקת HIV.
 
חשוב לדעת האם נדבקת ב-HIV כדי שלא תדביק מישהו אחר. אם אתה יודע שנדבקת ב-HIV תוכל להימנע מכל פעילות שיכולה להעביר את הווירוס הלאה.
כמו כן, חשוב לדעת האם נדבקת ב-HIV כדי שתוכל לקבל טיפול רפואי הולם. ישנן תרופות שיכולות לסייע להשאיר אותך בריא אפילו שנדבקת בווירוס HIV.
 
מהן האפשרויות שלי לבדיקת HIV?
בדיקת OraQuick מספקת תוצאה מהירה לבדיקת HIV (בתוך 20 דקות בלבד) ובמספר מקומות התוצאה אכן נדרשת במהירות, למשל במחלקה לרפואה דחופה בבית-חולים. אולם, במקומות בהם תוצאה מהירה אינה נדרשת, ניתן לבצע בדיקות אחרות. באפשרותך גם לבחור לבצע בדיקה מסוג אחר שתדרוש ממך להמתין מספר ימים לתוצאה. סוג זה של בדיקה מתבצע ע"י נטילת דגימת דם מהווריד.
 
 
מהי בדיקת OraQuick ADVANCE Rapid HIV-1/2 Antibody Test וכיצד היא מבוצעת?
בדיקת OraQuick  משמשת לראות האם דגימה מנוזלי הפה שלך או מהדם מכילה נוגדנים ל-HIV. אם תחליט לבצע את בדיקת OraQuick, איש צוות יאסוף דגימה מנוזלי הפה (או ייקח טיפה קטנה של דם מהאצבע או ייקח דגימת דם מהוריד), יבצע את הבדיקה וימסור לך את התוצאה באותו ביקור במרפאה. בדיקת OraQuick  הינה מדויקת ביותר. אולם, בדיקות נוספות יידרשו על מנת לאשר תוצאה ראשונית חיובית.
 
מידע מלא לגבי OraQuick ADVANCE Rapid HIV-1/2 Antibody Test תוכל לקבל מהצוות הבודק.
 
מה משמעותה של תוצאה ראשונית חיובית?
תוצאה ראשונית חיובית מעלה את האפשרות שייתכן ונוגדנים ל-HIV נמצאים בדמך. אם תקבל תשובה ראשונית חיובית, תצטרך לעבור בדיקה נוספת לאשר את התוצאה של בדיקת OraQuick. כמו כן, תקבל המלצה לנקוט באמצעי זהירות כדי להימנע מכל אפשרות שתדביק אחרים ב-HIV עד לאישור תוצאת הבדיקה.( כנהוג בבדיקת דם רגילה - אלייזה)
 
אם תמצא כנשא של HIV, תוכל להסתייע בטיפול רפואי מיוחד. טיפולים חדשים יכולים לסייע לך להישאר בריא למרות שאתה נשא של-HIV. פנה לרופא אפילו אם אינך מרגיש חולה. רופא יכול לסייע לך לחיות יותר זמן. בדיקות נוספות יכולות לומר לך עד כמה חזקה מערכת החיסון שלך ואילו טיפולים יתאימו לך ביותר. ישנם אנשים שנשארים בריאים זמן רב עם HIV. אחרים יכולים לחלות יותר מהר. הזהר לא להדביק הלאה אנשים אחרים ב- HIV.
 
מה משמעותה של תוצאה שלילית?
תוצאה שלילית פירושה שבדיקה זו לא זיהתה נוגדני HIV בדמך. אולם, במקרים מסוימים לא ניתן לשלול לחלוטין הדבקה ב-HIV. אם לאחרונה היה לך מגע כלשהו כמתואר בחלק "כיצד נדבקים ב-HIV?" בעלון זה, אזי עדיין אפשרי שנדבקת ב-HIV. מצב זה אפשרי כי לגופך יכולים להידרש מספר חודשים לאחר ההדבקה כדי לייצר נוגדנים ל-HIV. אם נדבקת רק לאחרונה ייתכן ולא חלף מספיק זמן להתפתחות הנוגדנים שיכולים להיות מזוהים ע"י הבדיקה. עליך לשקול להיבדק שוב בתוך שלושה עד שישה חודשים כדי להיות בטוח שלא נדבקת. אם לא היו לך מגעים שמעבירים HIV בחודשיים שלפני הבדיקה, אזי תוצאה שלילית משמעה שלא נדבקת ב-HIV נכון לזמן הבדיקה. בקש מהצוות הבודק לסייע לך להבין את משמעות התוצאה שלך.
היכן אני יכול לקבל מידע נוסף?
אם יש לך שאלות כלשהן, פנה לצוות הרפואי. להלן קישור למקורות מידע נוספים: מקורות מידע.
 
 
       מפיץ בלעדי -   רימיפארם   |    מוצרים רפואיים בע"מ