OraQuick הינה הבדיקה המהירה היחידה בעולם המאושרת ע"י ה-FDA לזיהוי נוגדנים ל-HIV-1/2 בדגימה של נוזלי פה(רוק) או דם מלא או פלסמה. התוצאה מתקבלת תוך 20 דקות ודיוק הבדיקה זהה לבדיקת ה-ELISA הרגילה(בדיקת דם). הבדיקה מאושרת על ידי ה FDA האמרקאי למכירה לציבור בבתי מרקחת ואתרי אינטרנט מובילים, לרכישת הבדיקה מאתרים בחו"ל, נא הקליקו על הקישור המצורף בדף זה בצד ימין למטה.
 
 
 
 
ערכת OraQuick (או בשמה המלא: OraQuick Advance Rapid HIV-1/2 Antibody Test) פותחה ע"י חברת OraSure (פנסילבניה, ארה"ב); באמצעות הערכה התבצעו כבר מיליוני בדיקות מאז נכנסה לשימוש בארה"ב בסוף 2002 וזו השיטה המועדפת כיום הן ע"י בודקים והן ע"י נבדקים לביצוע בדיקות HIV.
 
הבדיקה הינה לשימוש מקצועי ואינה נמכרת לקהל הרחב. אם זאת, הבדיקה בארה"ב מאוד נגישה והאפשרויות הגלומות בה נרחבות. למעשה, התוצאה המיידית והמדויקת הפכה את OraQuick לכלי העיקרי עמו רשויות הבריאות בארה"ב מתמודדות עם התפשטות מחלת האיידס: לכולם כבר ברור שככל שרבים יותר ייבדקו ל-HIV כך ניתן יהיה להגיע לכל אותם נשאים שכרגע כלל אינם יודעים שהם כאלה ולמעשה מפיצים את הנגיף. בארה"ב מעריכים שהם מהווים כרבע מכלל הנשאים! בישראל, על פי דוח משרד הבריאות לשנת 2007 , מספר הנשאים שאינם יודעים את מצבם הוא כ 1700!
 
פורסם דוח משרד הבריאות לשנת 2008 , על פי דוח זה מספר הנשאים שאינם יודעים את מצבם מוערך בכ 1900!
 
 פורסם דוח משרד הבריאות לשנת 2009, על פי דוח זה מספר הנשאים שאינם יודעים את מצבם מוערך בכ 2070 !
 
פורסם דוח משרד הבריאות לשנת 2010, על פי דוח זה מספר הנשאים שאינם יודעים את מצבם מוערך בכ 2500!
 
 
 
ה FDA האמריקאי אישר את בדיקת  ORAQUICK לשימוש ביתי! קישור לאתר ה FDA
http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm310542.htm

 
בארצות הברית ובמדינות נוספות באירופה ניתן יהיה לרכוש את הבדיקה בבתי מרקחת ולבצע אותה בבית ולקבל תשובה תוך 20 דקות!
 
 
כיצד פועל מערך בדיקות האיידס כיום בארץ?
יש להגיע לאחד מסניפי קופות החולים, מרכזי האיידס או המרפאות המיוחדות, להזדהות ולתת דגימת דם מהווריד לתוך מבחנה. לאחר מספר ימים ממושך(שבועות) יש לחזור באופן אישי לקבלת תוצאה. לא תמיד שעות הפעילות נוחות, תקופת ההמתנה לתוצאות הינה מורטת עצבים ולמעשה כל התהליך די לא נוח. בארה"ב ה-CDC ערך סקר במרפאות הציבוריות שהוא מפעיל ובו נמצא שכשליש מהנבדקים שהתגלו כחיוביים כלל לא חזרו לקבל את התוצאות!
 
כיצד נבדקים בעולם?
לדוגמא, לסטודנט יש חלון בין ההרצאות, הוא מגיע למרפאת האוניברסיטה, נבדק ע"י OraQuick (ללא צורך להידקר אפילו), ממתין 20 דקות ומקבל תשובה. לחילופין, ניתן לבצע את הבדיקה המהירה במרפאות שונות, במרכזים קהילתיים, במרכזים של הקהילה ההומוסקסואלית ולמעשה בשלל אתרים שחלקם אפילו לא מתקנים רפואיים במהותם.
 
Outreaching - אם אתם לא באים להיבדק, הבדיקה יכולה לבוא אליכם! - דמיינו את התרחיש הבא: אתם יוצאים בלילה לבילוי במועדון. בקרבת המועדון ניצבת ניידת ולצידה בודק, שולחן ושני כסאות. אתם נבדקים ובתוך 20 דקות בלבד אתם יודעים מה מצבכם.
בישראל, למשל, אם מדובר בפועלים זרים או נערות ליווי, outreaching הינה למעשה הדרך היחידה כמעט לבדוק אותם שהרי הם לא מרבים להגיע מערכת הבדיקות הקיימת.
 
בארה"ב OraQuick כבר הביאה למהפיכה בתחום הבדיקות ל-HIV: משתמשים בה בשלל סוגי מרפאות קהילתיות, בשלל אתרים שאינם רפואיים (אוניברסיטאות, מרכזים קהילתיים וכו'), בעת מעקב הריון, בבתי-חולים (חדרי מיון, חדרי לידה, אשפוז), במתקני כליאה, בצבא, בתחנות טיפול בנרקומנים והרשימה עוד ארוכה. למעשה ה-CDC עצמו הוא אחד הלקוחות הגדולים של הבדיקה והוא רוכש אותה למגוון מרפאות ותכניות שהוא מפעיל.
 
השימוש בארץ
הרי עדכון לגבי התחלת השימוש ב-OraQuick בישראל: הערכה אושרה במשרד הבריאות ע"י המחלקה  לאביזרים ומכשירים רפואיים כבר בסוף נובמבר 2005. אישור זה ניתן בביטחון מלא לאור אישורי ה-FDA  ולנוכח המעקב השוטף שמנהל ה-CDC בארה"ב לגבי אמינות הבדיקה. התחיל שימוש בבדיקה בארץ על ידי צוות רפואי בלבד. בימים אלו מגבש משרד הבריאות נהלים חדשים להרחבת השימוש בבדיקות המהירות , בשלב זה משרד הבריאות מונע את השימוש בבדיקה באופן שמשתמשים בה בכל העולם המערבי.

 
 
                  
 
 
 
FDA – Food and Drug Administartion – מינהל המזון והתרופות – הגוף המקצועי האחראי על בדיקת איכותם של מוצרי המזון, התרופות והמכשירים הרפואיים בארה"ב. www.fda.gov
 
Centers for Disease Control and Prevention - CDC – המרכז לבקרת מחלות - הגוף הרפואי הבכיר שאחראי על מדיניות בריאות הציבור בארה"ב. www.cdc.gov
 
       מפיץ בלעדי -   רימיפארם   |    מוצרים רפואיים בע"מ